Reprezentanti ČSBS vstoupili do sezony, Tajcnárová zazářila

  • 12 Pro, 2023
  • Honza Mottl

Úvodním trojzávodem byla zahájena série EP IBSF 2023/24 v norském Lillehammeru. Náš tým zde měl dvojí zastoupení v závodech mužských bobů a rovněž po 15 letech i v ženských bobech v osobě mladičké bývalé slovenské reprezentantky Patrície Tajcnárové. A právě Patrície, která k bobům přišla v prosince 2020 a jejíž první závody se lvíčkem na prsou byly zářijové MČR, prokázala ve své druhé sezoně jako pilotka, že má vedle vynikajících fyzických dispozic také velký cit pro řízení. V závodech monobobů získala historicky nejcennější umístění českých ženských bobů, a to v podobě 3., 5. a 6. místa. Premiéru si následně odbyla i v závodě 2bobů s Annou Skalovou, kde děvčata získala 16. pozici. Celý šestizávodový maraton v Lillehammeru absolvoval junior Matěj Běhounek, který s výborným Tony Wijasem na brzdě dosáhl v závodě 2bobů mužů na 17., 14. a solidní 10. místo. Ve čtyřkách pak bral 2 x 12. a 10. pozici. Druhým naším pilotem v Norsku byl pořád ještě nováček Jáchym Procházka. Ten v závodech dvojek dojel na 22., 21. a 16. místě; v jednom ze závodů čtyřek navíc pomohl Matějovi v posádce na startu.

SP pokračoval po závodě v Číně, kterého se čeští bobisté nezúčastnili a Anna Fernstädtová zde získala 10. místo, ve francouzském La Plagne. Anička zde zabojovala zejména ve druhé jízdě a obsadila tak dělenou 14. příčku. Svou premiéru ve světovém poháru zde absolvoval rovněž Timon Drahoňovský, který dojel 28. Pro oba naše skeletonisty byly tradičně limitující zejména starty.

Mezi bobovými posádkami byl lepší matador Dominik Dvořák, když v závodě 2 i 4bobů obsadil s Dominikem Záleským, resp. Davidem Burešem a Michalem Dobešem shodně na 14. příčku. Svou premiéru na dráze v La Plagne si odbyl Adam Dobeš. Nejlépe mu to šlo na startu 2bobů s Michalem Dobešem (5. a 8.). Obě jízdy však byly 17., stejně jako celkový výsledek. Závod 4bobů pak pro Adama připomínal spíše Waterloo, když s Kopřivou, Havelkou a Rappem zvládla tato druhá česká posádka bohužel poslední starty (až 37 setin za vítěznou posádkou Francesca Friedricha) a po odstoupení Američana Del Ducy rovněž uzavírala výsledkovou listinu i v cíli.

Nyní se náš tým přemístil do rakouského Igls, kde české posádky budou mít trojité zastoupení jak v závodě dvoj (Dvořák, Dobeš, Procházka), tak čtyřbobů (Dvořák, Dobeš, Běhounek). Patrície si pak vyjela pro další body do lotyšské Siguldy.

Autor: Martin Bohman