Tři posádky ve SP a klopítnutí Fernstädtové

  • 21 Pro, 2023
  • Honza Mottl

I v týdnu před Vánocemi se česká bobová a skeletonová reprezentace rozjela po řadě evropských drah. Centrem pak bylo rakouské Igls, kde se jel už třetí závod SP, čtyřboby zde měly dokonce ME již pro rok 2024. První do dráhy nastoupila skeletonistka Anna Ferstädtová, které se však dráha kousek od Innsbrucku vzhledem ke svému profilu tradičně nezamlouvá. A v dobrém na Rakousko nebude Anna vzpomínat ani tentokrát, když vůbec poprvé v kariéře skončila v SP mimo finálovou dvacítku. Celkové 24. místo je pro Annu určitě zklamání a věříme, že neblahý výkonnostní trend (10. místo na SP v Číně, 14. místo ve Francii) se jí podaří hned po Novém roce v St. Moritz prolomit. V následném sobotním závodě 2bobů pak vůbec poprvé v historii využilo Česko možnost účasti 3 posádek (ČR pro tento rok patří mezi 3 nejlepší státy v celkovém rankingu!) na start SP. Nejlépe dojel Dvořák se Záleským, a to na 14. místě. Na 18. místě skončil tandem Dobeš-Dobeš a trochu překvapivě se do finálové TOP 20 dostal i nováček Procházka s Wijasem, kteří dokonce byli ve druhé jízdě o 2 setinky rychlejší než Adam Domeš s Michalem. Nedělní závod čtyřek byl nejdramatičtější. Dvořákova posádka skvěle odstartovala a v průběhu první jízdy se pohybovala ještě na předposledním mezičase na 9. místě. Pak však přišel předposlední labyrint a pád, při němž se jednak drobně zranili všichni členové posádky a jednak bob přišel o roztlačovák pilota. Dominikovi hoši však zabojovali a i s těžkou improvizací nakonec dojeli ze všech českých posádek nejlépe, a to na 17. místě (v rámci ME 14.). Na 18. místě a s 21 setinami odstupu od Ačka dojel Dobeš-Havelka-Procházka-Rapp (na ME 15.). S dalšími 13 setinkami odstupu a na 19. místě pak dojel Matěj Běhounek s Fomenkem, Wijasem a Vílou (na ME 16.). Dvořák tak ukázal, že zatím jasně nad ostatními českými piloty dominuje a byla by škoda, pokud by se rozhodl pro ukončení kariéry.

Dalším kolbištěm byla lotyšská Sigulda, kde se do EP zapojila po kratší chřipkové odmlce Patricie Tajcnárová. Paťka si opět moc chtěla sáhnout na medaili jako v Norsku, ale nakonec to o jedinou setinku za Sarah Blizzard nevyšlo. I přesto 4. místo této české naději zajistilo v polovině seriálu průběžné 3. místo v EP. Na stejné dráze se zároveň konal dvojzávod SP parabobistů a parabobistek, kde zazářila naše Gábina Knapová, která dojela nejdřív na 9. a následně na skvělém (jejím nejlepším) 7. mstě!

Skeletonový EP pak probíhal nejprve ve Winterbergu, kde Timon Drahoňovský dojel na 19. místě z 35 startujících. Těsně před Vánocemi se ještě přesunul skeletonový EP do Altenbergu, kde Timon závodil dnes, tedy 21.12. a v rámci EP obsadil 18. příčku z 38 startujících (a až trochu neuvěřitelně nejprve s 36. a následně 25. startem; tedy s velmi dobrými jízdami). Závod byl zároveň MEJ, kde náš reprezentant obsadil místo 8.

Hned po Novém roce se zahajuje EP v Altenbergu, kde si Patrície odbyde svou premiéru na této dráze a SP se přesouvá druhý týden roku 2024 do švýcarského Sv. Mořice.

Hezké svátky a vše dobré v roce 2024 Vám přejí čeští bobisté a skeletonisté!

Autor: Martin Bohman