Promarněné naděje v Siguldě

  • 17 Úno, 2020
  • Honza Mottl

Do Siguldy odjížděl český svěťákový tým pln nadějí. Důvodů k tomu měl hned několik. Anna Fernstädtová vyrážela na závěrečný podnik SP a zároveň ME jako čerstvá obhájkyně titulu juniorské mistryně světa z Winterbergu. Dominik Dvořák zas prokázal vloni v Siguldě, že jeho bob i ruce na dráze v Lotyšsku umí. Navíc před MS se hned několika konkurenčním posádkám na dalekou a náročnou dráhu v Lotyšsku nechtělo a tak i poněkud prořídlé startovní pole vybízelo k využití příležitosti.

I první start potvrdil tyto predikce, a to když Dvořák se Suchým nastoupili do sobotního sedmého závodu SP. Pěkné 6. starty a vyrovnané jízdy (8. a 7.) klukům s trochou štěstí, resp. smůly pro posádku Němce Illmanna, Korejce Wona a Švýcara Friedliho v podobě pádu, vynesli solidní 7. místo, tedy druhý nejlepší výsledek v probíhající sezoně. Zároveň se český pilot posunul v celkovém pořadí SP na skvělou 6. příčku. To bylo však to nejlepší, co jsme od sportovců ČSBS v Siguldě viděli.

Pochmurnou neděli zahájila Anna nejslabšími starty startovního pole. Vydělala však na dobré znalosti dráhy, kterou získala mj. i v četných návštěvách Siguldy a trénování s lotyšským Gintsem Dzérvem v loňském roce. V prvé jízdě naše závodnice sjela s 25. startem13 pozic, druhá jízda pak byla 13. Celkově obsadila slušné 12. místo v rámci SP i ME. Po osmi závodech SP udržela finální 9. pozici. I přesto je však patrný rozdím mezi juniorskou a seniorskou kategorií. Věřme, že se Anna co nejvíce přiblíží za 14 dní na MS v Altenbergu svému skvělému 4. místo vloni ve Whistleru.

Trestuhodné pochybení se pak odehrálo krátce po nedělním poledni. Dvořák, který měl nastoupit do finálového závodu SP a zároveň ME s odpočinutým Kubou Noskem a mohl objektivně bojovat po 13 letech od Cortiny d‘ Ampezzo dokonce i o cenný kov na evropském šampionátu, se totiž do závodu nakonec ani nepodíval. Na vinně byly příliš nahřáté nože, které, podle článku 10.11 Pravidel IBSF, uznala jury za nezpůsobilé pro závod a posádka byla diskvalifikována. Zároveň se Dvořák propadl na 9. příčku celkového pořadí SP.

Vítězem sobotního i nedělního závodu se stal místní hrdina Kibermanis. Při nedělní neúčasti Friedricha bral v rámci ME stříbro mladičký Švýcar Friedli, bronz německý „náhradník“ Hafer (oba závody vynechal totiž Lochner i Walther). Ocenit je třeba i úspěšný návrat dalšího Lotyše Melbardise po vleklých zdravotních problémech, který skončil na ME na skvělém 4. místě. Na třetí místo se v rámci SP vklínil Kanaďan Kripps.

Důstojnou atmosféru lotyšského zastavení v rámci SP IBSF 2019/20 doplnil i slavnostní ceremoniál, při němž byli zpětně dekorováni lotyšští bohatýři včele s Melbardisem ještě za ZOH v Soči, když po definitivní diskalifikaci Rusů, obsadili 3. místo ve dvojkách a získali zlato ve čtyřbobech.

Foto zdroj: https://www.sportazinas.com/