Na MS Češi popírali fyzikální zákony i slavili famózní bednu

  • 04 Bře, 2020
  • Honza Mottl

První víkend MS v německém Altenbergu patřil závodu dvojbobů. Němec Francesco Friedrich se v něm stal jako první pilot v historii pošesté za sebou mistrem světa v této olympijské disciplíně. Dominik Dvořák skončil čtrnáctý a o jednu příčku vylepšil své maximum z loňského šampionátu ve Whistleru. Dvořák s tradičním kolegou Jakubem Noskem neudrželi elitní desítku, která jim patřila po prvním dnu. Stejně jako v sobotu (16. a 8. jízda) nevyšla české posádce úvodní jízda dne – byli až patnáctí. V poslední jízdě se Dvořák blýskl šestým časem, jenž celkově stačil na dělenou čtrnáctou pozici s Korejci s odstupem 3,02 sekundy za Friedrichem.

Další týden zahájily souboj o sadu cenných kovů skeletonistky. Anna Fernstädtová skončila na sedmá. Titul obhájila domácí favoritka Tina Hermannová, která získala třetí zlato v kariéře. Na první místo se dostala až poslední jízdou, po které předstihla Švýcarku Marinu Gilardoniovou. Třiadvacetiletá Fernstädtová figurovala po pátečních dvou jízdách na šestém místě, a to i přes suverénně nejslabší starty z celého startovního pole 28 závodnic. Druhý závodní den po třetí jízdě o místo klesla. V závěrečném kole sice předvedla svůj nejlepší start v soutěži a zajela druhý nejlepší čas, přesto své umístění nevylepšila. „Jízdy se mi povedly. Škoda, že nevyšla šestka. Chybělo jedenáct setin,“ řekla Fernstädtová, která loni skončila na MS v kanadském Whistleru čtvrtá.

14denní klání vyvrcholilo královskou disciplínou ledového koryta, do které výrazným způsobem promluvil i čtyřbob Dominika Dvořáka. Ten totiž skončil šestý a výrazně posunul nejlepší české umístění v této disciplíně, kterým dosud byla desátá pozice Jana Vrby z roku 2015. V Altenbergu posbírali všechny medaile domácí Němci a stejně jako před týdnem ve dvojbobech triumfoval Francesco Friedrich. Olympijský vítěz a obhájce titulu získal ve čtyřbobech zlato na MS potřetí. Češi byli po dvou sobotních jízdách sedmí, ale do druhého dne kvůli svalovému zranění neodstartoval kanadský obhájce bronzu Justin Kripps, který se dělil o čtvrté místo s Friedrichem. Dvořák a jeho posádka Dominik Suchý, Jan Šindelář, Jakub Nosek se ve třetí jízdě poprvé dostali pod 54 sekund, a přestože český stroj v závěrečné jízdě i kvůli sněžení značně zpomalil, šesté místo bez potíží udržel. Friedrich má v součtu s dvojboby už devět titulů mistra světa. Tím vyrovnal rekord Itala Eugenia Montiho, který v ledovém korytu vládl před 60 lety.

Zdroj: https://www.sport.cz/; https://isport.blesk.cz/