Fernstädtová opět juniorskou mistryní světa – čtvrtý cenný kov z MSJ pro sportovce ČSBS od roku 2016

  • 11 Úno, 2020
  • Honza Mottl

Třiadvacetiletá pražská rodačka po prvním kole figurovala na třetím místě, ve druhé jízdě ale předvedla suverénně nejrychlejší čas. Domácí reprezentantku Susanne Kreherovou porazila v součtu obou kol o 44 setin, třetí skončila další Němka Hannah Neiseová.

„Byl to těžký závod, napínavý až do konce. První jízda se mi úplně nepovedla, ale ztrácela jsem jen šest setin, takže jsem byla v klidu. Vyvarovala jsem se chyb, povedla se mi skoro perfektní jízda a v součtu to stačilo na první místo. Mám opravdu velkou radost,“ uvedla vítězka.

Tři zlaté medaile za sebou v kategorii juniorů, v níž letos závodí naposledy, získala Fernstädtová jako první v historii. Z roku 2016 má navíc bronz.

„Chtěla jsem udělat rekord, protože třikrát v řadě nikdo juniorské mistrovství světa nevyhrál. Povedlo se, paráda! Navíc v můj prospěch hrály oproti jiným holkám zkušenosti. Tohle byl můj pátý juniorský šampionát, takže mě to nerozhodilo. Jsem moc ráda, že jsem své juniorské roky ukončila jako vítězka, navíc na dráze ve Winterbergu, kterou nemám moc ráda,“ dodala Fernstädtová.

V této sezoně znovu závodí i ve Světovém poháru a v průběžném pořadí je devátá. Po změně občanství musela minulou sezonu vynechat a jezdila Interkontinentální pohár, aby vyjela účast v elitním seriálu pro Česko. Český svaz bobistů a skeletonistů Anně zajistil tři měsíce přípravy z roku 2019 v Americe. Jen na dráze v Lake Placid, kde se v loňském roce jel dvojzávod NAC i SP a v roce 2021 tu bude MS, Anna strávila celkem asi 6 týdnů, další 4 týdny brousila techniku v kanadském Whistleru, kde skončila vloni na MS 4. „Anička je občas velmi tvrdohlavá a egocentrická. Nicméně na vrcholných soutěžích jí tyto vlastnosti, jak se zdá, pomáhají ke skvělým výsledkům. Její focus na věc je obdivuhodný. Navíc je to i skvělá vizitka pro celý svaz. Za posledních pět let máme dva bobové a dva skeletonové cenné kovy z juniorských MS,“ dodává hrdý předseda ČSBS Martin Bohman.

Anně rovněž pomáhá jak zbrusu nový skeleton, tak i nože od Olympu Centra Sportu MV, kde je Anna zaměstnána. Třetí juniorský titul označila za velké povzbuzení před dalšími vrcholy sezony. „Navíc se už víc sžívám s novými saněmi, zvykám si na ně, takže do Siguldy na mistrovství Evropy, ale i pak na mistrovství světa do Altenbergu pojedu v pohodě. V Siguldě jsem hodně trénovala před sezonou, bude tam se mnou specializovaný skeletonový trenér Jeff Pain, tak snad něco vymyslíme, abych to dolů sjela co nejrychleji,“ doplnila česká skeletonistka, o kterou se rovněž starají trenéři Dawid Kupczyk (šéftrenér české repre) a jeho otec Andrzej, který právě Jeffa Paina dovedl až jeho sportovnímu vrcholu, olympijské medaili v Turíně.

Mistrovství světa juniorů v jízdě na skeletonu ve Winterbergu (Německo):
Juniorky: 1. Fernstädtová (ČR) 1:59,41 (1:00,04+59,37), 2. Kreherová -0,44 (59,98+59,87), 3. Neiseová (obě Něm.) -0,48 (1:00,2+59,87).

Zdroj: http://isport.blesk.cz/clanek/ostatni-zimni-sporty/375495/unikatni-uspech-fernstadtove-ma-treti-zlato-z-ms-junioru-druhe-za-cesko.html; facebook IBSF