Pestrá posádka CZE II se již těší na sezonu

  • 18 Říj, 2015
  • bobadmin

Z průběžných reprezentačních testů a říjnového Mistrovství ČR v bobových startech, jakož i finančních možností svazu se vykrystalizovaly zhruba měsíc před odjezdem na první led reprezentační posádky. Vrbova CZE I je vcelku standardně obsazena zkušenými stálicemi. Posádka juniora Dvořáka se bude ještě tvořit dle aktuální výkonnosti mládeže a uvidíme, zda mu již letos nepomůže i překážkářská legenda Petr Svoboda. Jak však vypadá posádka reprezentační dvojky Radka Matouška, který navíc letos poprvé okusí čistě seniorskou kategorii?

Sám Radek (98kg/183cm), čerstvý absolvent magisterského studia na FTVS v Praze, mj. bývalý motokrosový závodník (viz foto) a kytarista k tomu uvádí: „V přípravě jsem změnil tréninky v posilovně. Zmenšil objem a zvýšil kvalitu. To se mi odvděčilo osobákem 5,63 s. na trenažeru.“ Obdobnou změnou prošel i Jarda Kopřiva (100/186, viz foto v blocích), který se stal v tomto roce pro změnu bakalářem na národohospodářské fakultě VŠE, a doplňuje: „Letos jsem opustil tréninkovou skupinu i atletického trenéra a zaměřil jsem se zejména na zlepšení hrubé síly u základních cviků. Díky tomu se mi podařilo stabilizovat tělesnou hmotnost na 100 kg a zlepšit osobák na trenažeru o 0,10s., což je v našem sportu rozdíl třídy.“ Ze síly vychází i další člen posádky, který se k týmu připojil až na sklonku letní přípravy po dvouleté odmlce David Egydy (95/187, viz foto s činkou ext.). Je totiž dlouhodobě jedním z nejlepších českých crossfiťáků a úspěchy sbírá i v zahraničí. „Na to, že v posledních týdnech jsem silové cvičení omezil a ani s během to nebyly nějaké supervelké objemy, jsem s osobákem 5,65 s. velmi spokojen a těším se na začátek sezony.“, dodává spokojeně. Jan Šindelář (93/183, viz foto s činkou int.) zvaný Kokoš či Šindy, je jako jeho kolega Jarda také student VŠE a je v 21 letech nejmladším členem týmu. Ale i on se smí pochlubit slušnými silovými výsledky. „Letos jsem se dostal u benče na 127,5kg, přemko 120kg , dřep 160kg, mrtvola 210kg.“, říká s úsměvem, protože má v podstatě místo na brzdě ve 4ce jisté. Silově nezahálí ani tradiční náhradník Radkovi posádky Martin Bohman (93/180, viz foto při odpočinku), který přesedlal na archetypální formy posilování, jako je např. kácení a štípání dřeva či přemísťování kamenů. „Obrovsky mi to prospívá. Je to na sílu i kondici ta nejlepší aktivita.“, dodává zkušený matador.

Posádka sama o sobě dokazuje, že k bobům se člověk může dostat odkudkoliv. David je srdcem i tělem především nadšenec zmiňovaného crossfitu. Pilot před bobovým sportem prošel od fotbalu, přes motokros až k horským kolům (na nichž během 1 roku ježdění prodělal 4operace) a americkému fotbalu. Zároveň je instruktorem fitness, snowboardingu a lyžování, občasně se rekreačně věnuje dodnes přístrojovému potápění. Obdobně renesanční osobou je i Radkova letitá opora na brzdě ve 2bobu Jarda Kopřiva. Ten se zas vzhledem k malému výběru sportovního vyžití v rodné obci Strašnov ve volném čase věnoval fotbalu. S přechodem na gymnázium přišla i změna sportovního zaměření a tak se pět let plně věnoval atletice. Na VŠ se pak naplno pustil do bobování. Kokoš je zas juniorský vicemistr republiky v běhu na 400m.

Cíl v sezoně je pak v podstatě pro všechny stejný – kvalifikovat se na MS. Příp. Honza s Jardou touží coby junioři po kvalifikaci a následně co nejlepším umístění na MSJ, ideálně v TOP 5. Šindy navíc přidává jedno z u bobů tradičních přání: „Méně padat a obejít se v sezoně bez šití“. Naráží při tom na svou první jízdu na ledě, kdy mu dávali dohromady v innsbrucké nemocnici čtyřmi stehy ruku. Další den samozřejmě nastoupil opět do závodu.