Bilance letošního MS ve Winterbergu a probíhající SP parabobistů

  • 08 Bře, 2024
  • Honza Mottl

V posledním závodě SP v Altenbergu, který předcházel bezprostředně mistrovství světa to bylo hodně divoké a nebezpečné pro řadu posádek. Karambol se bohužel nevyhnul ani naší posádce čtyřbobu. Do Winterbergu na MS tak neodcestoval Adam Dobeš ani Dominik Záleský. David Bureš se následně dostával z otřesu mozku, někteří další členové týmu z virózy. Takže to pro český tým nebylo na MS úplně jednoduché.

Ale vezměme to popořadě. Jako první nastoupila do závodu naše skeletonistka Anna Fernstädtová, která týden před MS získala v Altenbergu s Timonem Drahoňovským v mixech neuvěřitelné 2. místo. Na MS po bojovném výkonu Anička dojela na 17. místě. Letošní světový šampionát skeletonistek vyhrála Hallie Clarke před Kim Meylemans a Hannah Neise.

Na svém druhém seniorském MS si pak zazávodil junior Timon Drahoňovský, který si před pár týdny dojel na juniorském MS pro velmi pěkné 9. místo. V nabité konkurenci mezi dospělými a na dráze, kde záleží hodně na startu dojel nakonec Timon na 26. místě. Letošní titul vyhrál Christopher Grotheer před Mattem Westonem a Zheng Yin.

Letošní světový šampionát mix skeletonových týmů vyhrála dvojice Hannah Neise a Christopher Grotheer. Naše dvojice Anna Fernstädtová a Timon Drahoňovský bohužel svůj heroický výkon z Altenbergu nezopakovala a skončila v součtu 13. jízdy Anny a 18. Timona na celkovém 17. místě.

Dalším závodem MS byla soutěž monobobů. Tu vyhrála Laura Nolte před Elanou Meyers Taylor a Lisou Buckwitz. Naší Patricii Tajcnarové se bohužel nepovedla druhá jízda a v celkovém součtu nepomohla ani skvělá 13. nejlepší třetí jízda (a 10. start). Patrície však předvedla bojovný výkon a ukázala, že je schopná rvát se a bojovat až do konce. Celkově obsadila při své premiéře na seniorském MS 22. příčku.

Letošní světový šampionát dvojbobů v německém Winterbergu obsadili komplet Němci, když vyhrála posádka Francesco Friedrich, Alexander Schüller před posádkami Adam Ammour, Issam Ammour a Johannes Lochner, Georg Fleischhauer. Po ukončení kariéry Dominika Dvořáka letos v lednu a zmiňovaném zranění Adama Dobeše tak dostali prostor naši mladí piloti. Výzvou to bylo zejména pro Jáchyma Procházku, který se však až do finálové jízdy držel ve výsledcích dokonce o kousek výš než Matěj Běhounek. Nakonec však na 16. místě skončila posádka Matěj Běhounek, Antonín Wijas (Matěj si tak oproti loňsku o 6 míst polepšil) a na 20. místě po pádu v poslední jízdě posádka Jáchym Procházka, David Bureš. Na to, že šlo však u Jáchyma o jeho premiéru se jedná o skvělý výkon.

Poslední disciplínou, do které naši nastoupili, byl závod čtyřbobů. Ten vyhrála německá posádka Francesco Friedrich, Thorsten Margis, Alexander Schüller, Felix Straub. Naše posádka Matěj Běhounek, Michal Dobeš, David Bureš, Antonín Wijas si trochu ztížila výchozí situaci 1. jízdou, kde kvůli přeběhlému startu trefili mantinel hned úvodní zatáčky. Pak ale posádka zabojovala a 11., 16., a 13. jízdou se postupně drala dopředu výsledkovou listinou. Nakonec naši skončili na pěkném 15. místě a Matěj Běhounek, který si oproti loňsku polepšil o 4 pozice, se svou posádkou tak zopakoval shodné umístění Adama Dobeše z loňského světového šampionátu ve sv. Mořici.

Pro úplnost dodejme, že ve švýcarském Svatém Mořici pokračoval ve stejném termínu rovněž světový pohár parabobů. Závod vyhrál domácí Christopher Stewart před Robertem Balkem a Corie Mappem. Na pěkném 11. místě skončila naše Gabriela Knapová. Tento týden parabobisté bojují v norském Lillehammeru.

Autor: Martin Bohman