50. týden ve znamení boje na 5 frontách

  • 17 Pro, 2019
  • Honza Mottl

Mezi 9. a 15. prosincem 2019 se české posádky rozjely do světa a tak jsme je měly možnost vidět:

Ve dnech 9.-10.12. se v Park City, USA, v rámci Severoamerického poháru, ve svém úplně prvním závodě, resp. trojzávodě, představil skeletonista Sebastian Železník, který dosáhl na 20., skvělé 14. a 21. místo,
Dne 13.12. se v německém Winterbergu představil ve svém letošním druhém závodě EP Adam Dobeš s brzdařem Michalem Dobešem. V závodním poli 30 posádek skončili hoši na 23. místě.

Týž den nastoupila do dalšího SP v Lake Placid Anna Fernstädtová a bylo z toho rovněž jako před týdnem 7. místo. Z nejslabších startů dokázala zajet 12. a fenomenální 3. jízdu. Naopak z nejlepších startů vytěžila vítězství Ruska Nikitina, stříbro brala Němka Lölling a bronz Flock z Rakouska.

Ve dnech 14. a 15.12. se v Lake Placid odehrál dvojzávod 4bobů. Dvořák, Suchý, Šindelář a Nosek předvedli solidní starty, nicméně v každém závodě se Dominikovi povedla jen jedna jízda a tak z toho nakonec bylo 12. a potěšující 10. místo. Vítězství bral v obou závodech Kanaďan Kripps.

A rovněž o víkendu se po hlavě na dráhu v Königssee vrhl Philipp Mölter a Timon Drahoňovský, t.č. trenér se svým svěřencem, kteří již vědí, že jejich společná snaha vyústila v kvalifikaci na lednové Olympijské hry mládeže v Lausanne. Žák zatím svého učitele nepředčil. Philipp obsadil v závodech 24. a slušnou 16. příčku, Timon po nepovedeném startu v prvním dni na 39. a následně 37. pozici.

Úplně poslední akcí v kalendáři IBSF v roce 2019 byl EP v Königssee. Zde měl Český bobový tým zastoupení v závodě 2bobů mužů v pilotovi Adamu Dobešovi a jeho brzdaři Jáchymu Procházkovi. Nováček Procházka se své soutěžní premiéry zhostil se ctí a na startu se posádka téměř dostala pod prvoligových 5.00 sekund. I s ohledem na skutečnost, že se závodu zúčastnilo 10 posádek, které již startovali i ve SP či na ZOH, a další velmi silné posádky SRN, Švýcarska, Ruska nebo Číny nebylo ostudou, že Dobeš dovezl svůj stroj časem 51,08 s. na celkovém nefinálovém 26. místě, společně se srbským nestorem Vukem Radjanovičem, který konkrétně startoval již na Hrách v roce 2002.

Přestože výsledky našich posádek nebyly pro tentokrát vždy úplně excelentní, určitě velmi pozitivním jevem je skutečnost, že česká bobová a skeletonová rodina se rozrůstá a pevně věřím, že se skvělých výsledků tuto sezonu dočká.