Rozhovor se skeletonistou Sebastiánem Železníkem

  • 26 Čvc, 2021
  • Honza Mottl

Sebe, po velmi úspěšném vstupu do skeletonového sportu v předcházející sezoně (např. 14. místo na NAC v Park City) se letos NAC ani nerozběhl a do Evropy ses s ohledem na restrikce nevydal. Jak probíhal aspoň tvůj kondiční trénink navzdory pandemii v Kanadě, kde teď žiješ? Jaké možnosti v této zemi byly v posledním roce?

Ahoj,
I když mi covid překazil start v NAC závodech, tak tato sezóna určitě nebyla k zahození. Ano, občas jsme museli být i trochu kreativní, sprintování na farmě, posilování na parkovišti atd., ale díky výjimkám pro sportovce jsem pokračoval v přípravě i na ledě.

Dostal ses tedy v sezoně na dráhu? Kolik si toho celkem najezdil?
Na začátku sezóny to vypadalo, že dráhu uvidim tak maximálně zpoza zábradlí, ale díky tvrdé práci skeletonového týmu Snipers, se kterým spolupracuji se nám podařilo dostat na 6 skeletonových kempů, což pro mě znamenalo přes tři měsíce v krásném Whistleru (BC), kde jsem najezdil přes 100 jízd. Nadbytek náplasti a obvazu na konci sezóny je dobrým znamením, že jsme se s dráhou ve Whistleru skamarádili.

A jaké jsou podmínky, resp. omezení pro trénink v Kanadě teď počátkem června?
Červen byl pro nás zlomový. Většina restrikcí byla zredukována nebo zrušena. Nyní jsem zpět v plné přípravě na sezónu, což zahrnuje: posilovnu, sprint na dráze a taky “push start” v Ice house (velká lednice s malou dráhou uvnitř).

Plánuješ do tréninku zapojit i ségru Samuelu, která za Tebou koncem dubna přiletěla, mj. i s novou kolekcí od ATEX Sportswear?
Určitě odtud neodletí, aniž by si to vyzkoušela…, ale ještě o tom neví :). Za kolekci od Atexu samozřejmě moc děkuji. Je všeobecně známo, že Češi v kombinézách od Atexu jsou ti největší šviháci na dráze!

Jak dlouho vlastně v Kanadě žiješ a čím se tady bavíš kromě skeletonu?
Je to už skoro 10 let, co jsem po ukončení školy přiletěl do Calgary za dobrodružstvím, a tak nějak jsem zde zůstal natrvalo. Kanada je velké hřiště pro všechny “outdoorové” nadšence a já jsem rovněž nemohl odolat. Každý víkend mám problém se rozhodnout mezi kánoji, paddleboardem, cyklistikou, lezením po skalách nebo výšlapem s přenocováním v nějaké divočině. Samozřejmě nesmím zapomenout na moji práci, kterou je navrhování webových aplikací, jež mě nejen živí, ale hlavně i baví.

Je něco, co Tě v Kanadě nepřestává překvapovat? A něco, co Ti zde v porovnání s Českem chybí?
Nejvíce mě samozřejmě neustále fascinuje obrovská rozloha této země (120x větší než ČR). Když vyjíždím z Calgary na trénink tak za domem, v němž bydlím, odbočím jednou do prava, a pak již pokračuji po stejné ceste 1200 km až do Whistleru. Na druhé straně jsou v Česku věci, které mi samozřejmě chybí, a proto minimálně každé dva roky zde trávím svou dovolenou. Jsou to malé české vesničky, hrady a zámky; velmi postrádám český humor, ale i českou kuchyni – konkrétně smažák s oblohou 🙂

Máš nějaké cíle v přípravě (silový či rychlostní osobák atd.)?
Mám v hlavě číslo, které chci překonat co se týče push startu v Ice House, ale to si zatím nechám pro sebe :). Jinak jde hlavně o to se neustále zlepšovat, ať už ve sprintu, posilování nebo rekonvalescenci a věcech s tím souvisejících.

A co plány pro sezonu 2021/22?
Nadcházející sezóna bude ve znamení sbírání zkušeností na nových tratích, ať už v Severní Americe nebo v Evropě, a postupně se propracovat do vyšší kategorie ICC (Intercontinental Cup).

A dlouhodobější plány, třeba směrem k ZOH v Itálii 2026?
Samozřejmě, Olympiáda je pomyslný cíl každého skeletonového sportovce, ale nechci moc předbíhat, nejdříve se budu muset naučit chodit než budu moci běhat. 🙂

Chceš ještě cokoliv dodat, třeba něco vzkázat potenciálním zájemcům o skeletonový sport?
Nebojte se a přijďte si to vyzkoušet. Určitě nebudete trpět nedostatkem adrenalinu. Každopádně je skeleton podstatně dostupnějším sportem než usilovat stát se pilotem F1, a přitom budete mít možnost zažívat ještě větší přetížení v zatáčkách ledového koryta než oni! Podíváte se do světa a budete v perfektní kondici.

Díky za rozhovor, úspěšnou přípravu a hodně štěstí v nadcházející olympijské sezoně!