Fernstaedtové i Dvořákovi těsně uniklo širší podium, Drahoňovský na MSJ U20 třetí

  • 16 Led, 2023
  • Honza Mottl

Hodně nabitý byl uplynulý víkend na bobové a skeletonové události. Jako první vtrhla na dráhu v pátek Anna Ferntaedtová, která po první jízdě v rámci pátého podniku SP, tentokrát v Altenbergu, byla 4., a to pouhých 6 setin za třetí Kanaďankou Rahnevovou. Druhá jízda se však Aničce ani přes zlepšený start tolik nepovedla a v konečném součtu dojela naše reprezentantka na hezkém 7. místě, druhém nejlepším v aktuální sezoně. V celkovém průběžném rankingu tak Anička zůstává na 7. místě se 744 body. Vede Němka Hermannová.

Dalším úspěšným skeletonistou byl v pátečním závodě juniorů v německém Winterbergu Timon Drahoňovský. Ten využil slabší konkurence v závodě MSJ U20 a dojel si pro bronzovou medaili. Za posledních osm let je to již pátý cenný kov reprezentantů ČSBS na MSJ (2016, 2017 posádka D. Dvořáka získala bronzy, 2020, 2021 pak A. Fernstaedtová získala titul)! V celkovém pořadí (U23) dojel Timon 14., což je rovněž Timonův nejlepší výsledek.

Za ne zcela podařený se dá označit juniorský světový šampionát pro naše bobisty. Matěj Běhounek s Tony Wijasem nedokázali v silné konkurenci zejména německých posádek zaútočit po loňském 8. místě na TOP 6 a nakonec dojel na 9. místě. Nováčkovi Jáchymovi Procházkovi s Lukášem Kadlecem se bohužel nepovedl výjezd hned z nulté zatáčky v první jízdě. Ale bojovným výkonem v jízdě druhé, kde dokázal dokonce i předstihnout o dvě setinky Matěje, se probojoval na konečné solidní 12. místo. V nedělním závodě čtyřek (Běhounek, Wijas, Bureš, Procházka) se naši prezentovali velmi solidními 5. a 6. starty, kterými zdatně konkurovali i těm nejlepším, opět zejména německým posádkám. Problém však nastal při druhé jízdě v zatáčce číslo 9, kde se naši bohužel zvrátili a byť je 13. zatáčka opět vrátila na kudly, ztráta již byla příliš velká. Pro naši posádku tak z toho bylo 10. místo.

Poslední dějství naší repre se odehrávalo na SP v Altenbergu. České posádky byly dílem oslabeny ztrátami Procházky, Bureše a Wijase, kteří byli „odveleni“ plnit si své povinnosti v rámci MSJ, viz výše. Proto se Dominik s Adamem domluvili na určité směně materiálu i posádek. Adam Dobeš tak pro závod dvojbobů „nafasoval“ Dominika Záleského i Dominikův bob a vytěžil z toho 10. místo a porážku Dvořáka o 27 setin. Dvořák, startující s Michalem Dobešem, mistrem republiky 2022 v letních startech, doplatil zejména na o kousek slabší starty oproti posádce Adama a dojel na 11. místě. Cenné bodové zisky trochu kalí jen skutečnost, že za našimi posádkami už dojel pouze Chorvat Silič. Třináctý Dobeš se o 46 bodů před Dvořákem (16.) drží i v celkovém rankingu IBSF.

V závodě čtyřbobů na oplátku Adam zapůjčil Dominikovi nejen Záleského, ale i Dobeše s Hrazdilem a vyplatilo se. DK si s 8. starty dojel pro dvě vyrovnané 7. jízdy i celkové umístění. Pro Dominika a jeho posádku je to vyrovnání nejlepšího výsledku se čtyřkou po třech letech (19.1.2020, 7. místo v Igls). Na 11. místě, které výsledkovou listinu uzavíralo, dojel Adam Dobeš spolu s Alešem Svobodou, Daliborem Havelkou a Lubošem Kopřivou. V rankingu IBSF čtyřbobů je Dvořák 11. (596 bodů), Dobeš se ztrátou 34 bodů 14.

V následujícím týdnu čeká naše reprezentanty SP (ME) v Altenbergu a závěrečný EP a zároveň MEJ v Siguldě.

Autor: Martin Bohman