Český dvojbob v Iglsu potvrdil kvalitu historickým doublem, Fernstädt byla na skeletonu osmá

  • 14 Pro, 2020
  • Honza Mottl

„Dlouhý, ale nádherný víkend,“ vydechoval v neděli večer po údržbě stroje spokojeně pilot českého dvojbobu Dominik Dvořák, který má spolu s brzdařem Jakubem Noskem za sebou 4. a 5. místo ve třetím víkendu světového poháru.

Nejprve v sobotu, kdy poprvé v sezoně nevyhrál šampion Friedrich, ale jeho německý krajan Lochner, vyrovnali děleným čtvrtým místem své maximum. Na stejnou pozici dosáhli v Siguldě v roce 2018.

„Super, skvělý,“ líčil nadšeně po závodě Dvořák. „Ukázalo se, že náš dvojbob, pronajatý na sezonu od Lotyšů, je opravdu dobrý, navíc  v kombinaci s lotyšskými noži. Měli jsme relativně dobré starty a díky nim pak i dobrý jízdy. První byla technicky po stránce řízení ještě lepší, za mě jedna vůbec z nejlepších, povedla se. Ve druhé se mi trošku nepovedla zatáčka šestka a pozdě jsem najel ve vysoké stopě do třistašedesátky, vyjel jsem nahoru a propadl se. Tam jsem malinko ztratil setinky. Pocitově jsem jel první víc na hraně, druhou trošku opatrněji, chtěl jsem tu pětku udržet a z toho vzešly malé chybičky,“ hodnotil.

Do devíti do večera pak brousili „kudly“ na neděli, nastavení dvojbobu ponechali. „Chybí nám stáhnout pět šest sedm setinek na startu, abychom si sáhli na medaili. Švýcar Vogt, se kterým jsme se podělili o čtvrté místo, jel dnes s druhým brzdařem, zítra by měla nastoupit jednička, takže to asi budeme mít těžší. Ale každý den je jiný, uvidí se, Budeme se snažit přitlačit na startu, nic se nemění. Ještě si spočítám večer kroky na videu, na druhém startu jsem, myslím, stihnul o dvojkrok víc a to nám asi taky pomohlo.“

O den později z toho bylo opět výborné páté místo. „Při prvním startu jsme se nesešli, proto to bylo pomalejší. Při druhém už jo, ale přišly zase chybičky v řízení. Psychicky jsem byl dnes víc v pohodě než včera, měli jsme splněno. Ale možná ta trocha nervozity a tlaku sama na sebe je lepší. Proto byla lepší ta druhá jízda. Jinak ale dobrý, opravdu spokojenost. Je skvělý, že sbíráme body v žebříčku a stoupáme,“ hodnotil Dvořák.

Jak vypadá další perspektiva? „Na třetí místo bychom se museli zlepšit o pět setin na startu, to je dost. Ale na stabilní top pět máme, což jsme si tady dokázali.“ V růběžném pořadí světového poháru jim patří sedmá příčka.

Anna Fernstädt dojela na skeletonu osmá, celkově je šestá. „Jsem hodně spokojená. Měla jsem dobrou první jízdu, kterou ale zrušili kvůli sněhu na trati, což bylo správné rozhodnutí. Myslím, že by to jinak nebylo fér. Do druhé jízdy jsem šla s dobrým pocitem. Naštěstí se mi taky povedla. Na Innsbruck je tenhle výsledek super. A úplně super je průběžné šesté místo. Ani jsem nečekala, že na tom po Innsbrucku budu takhle dobře,“ hodnotila.

Pak se ještě vrátila ke kuriózní situaci a srážce Katie Tannenbaumové s koštětem. „V prvním kole pořadatelé nečistili dráhu po každé třetí jízdě, což byla chyba. Čistili na začátku, pak na konci, ale uprostřed ne. I proto se pak muselo první kolo anulovat. Byl tam celkově trochu zmatek a pak ještě Katie spadlo na trať koště, což by se nemělo stávat, protože je to strašně nebezpečné.“

Světový pohár pokračuje opět další víkend na stejném místě na olympijské dráze v rakouském Igslu. „Mám malilinko natažený tříslo, ale to se dá snad dohromady. Další dva tréninkové dny po třech jízdách se budeme soustředit na to, abychom vychytaly ty chybičky. Každá jízda je jiná, je to těžký vyjet si ideální stopu. Pokusíme se to vylepšit,“ plánuje Dvořák. V sobotu by měl dostat příležitost na pozici brzdaře Dominik Suchý, v neděli se vrátí do posádky Jakub Nosek.

„Nic se tady nemění. Budeme zavření, trénovat – dráha, posilovna, běhání, nic víc. Ještě pár vánočních dárků mi zbývá sehnat, musím hledat na internetu,“ dodává Dvořák.

Tomáš Nohejl