Americký křest ohněm v Lake Placid

  • 18 Úno, 2019
  • Honza Mottl

České posádky se v minulém olympijském cyklu kvůli financím na dráhy v severní Americe nepodívaly, a tak je pro Dominika Dvořáka letošní sezona v ledačems nová. V listopadu si vyzkoušela jeho posádka dráhu ve Whistleru a Park City, na únor je připraveno „turné“ po Lake Placid, Calgary a kruh se uzavře počátkem března opět ve Whistleru, který hostí letošní MS.

Lake Placid patří mezi nejobtížnější dráhy na světě a na to, že na ní Dominik najezdil zhruba 20 jízd, si vedl v sedmém závodě SP sezony 2018/19 obstojně. V netradičně pátečním závodě 2bobů předvedl opět již na brzdě tradičně s Kubou Noskem 17. nejlepší výkon (8. a 7. start za 5,12 a 5,10s., 18. jízdy – 56,79 a 57,19s.) spolu s domácím Američanem Gadboisem. Vítězem se stal Němec Friedrich, druhý byl tak trochu senzačně Francouz Heinrich a třetí Kanaďan Kripps. Dvořák si výsledkem mírně pohoršil v rankingu SP a sestoupil s 1016 body na stejně skvělé 4. místo za Němce Walthera, který v závodě obsadil 4. příčku.

O poznání dramatičtější byl závod čtyřbobů, kde po první jízdě vedl zcela mimo prognózy Monačan Rinaldi. Tomu nakonec štěstí ve finálové jízdě nepřálo a s pádem nakonec dokončil závod až jako 19. spolu se Švýcarem Vogtem. Monačanovi navíc muselo hodně zatrnout, když zatáčku před cílem potkal v dráze nepozorného ledaře, který opravdu jen o pověstný vlásek odskočil z koryta na mantinel – video. Vítězství se tak vybídlo Kanaďanovi Krippsovi, který si jej ve čtyřkách užil poprvé; stříbro bral Lotyš Kibermanis a pomyslný bronz Rus Andrianov. Našim se podařili tradičně velmi solidními 6. a 8. starty, shodně za 5,12s. a 17. a 13. jízdy, což v součtu stačilo na slušné 15. místo. Dvořák v rankingu SP poskočil s 920 body o pozici vpřed na 7. příčku.