Vedení českých bobistů na 85. Kongresu FIBT

  • 02 Čvn, 2014
  • bobadmin

Dne 30. a 31. května 2014 se v Monte Carlu (Monako) uskutečnil 85. (volební) Kongres Mezinárodní federace bobového a skeletonového sportu (FIBT). ČSBS měl po dlouhé době na této vrcholné události našich sportů dvojnásobné zastoupení v podobě novopečeného předsedy Martina Bohmana a reprezentačního trenéra, člena VV ČSBS a mistra Evropy Ivo Danileviče, kterým se dostalo velmi vřelého přijetí jednak od celé mezinárodní bobové rodiny, tak i monackého knížete Alberta II.

Nejvýznamnější událostí bylo bezpochyby znovuzvolení Ivo Ferrianiho presidentem FIBT. V emotivním projevu temperamentní Ital mj. opětovně jmenoval na pozici generální sekretářky Heike Grösswang (SRN). Dále ve volbách uspěli vicepresidenti pro: finance Andreas Trautvetter (SRN), sport Darrin Steel (USA), mezinárodní záležitosti Adam Pingilly (Spojené království), marketing David Tomatis (Monako), komunikaci George Bedjamov (RUS), právní záležitosti Ben Sandford (NZ).

Představen byl také Strategický plán pro léta 2014-18,v němž byl mj. označen za strategického partnera IOC. Budou tedy posíleny týmové soutěže, včetně jejich zařazení na ZOH, a bude též rozvíjen projekt Monobob, a to i směrem k ZOH mládeže v roce 2016 v Lillehammeru. Za tímto účelem bude FIBT podporovat projekty krátkých drah po celém světě, které by vedly k masovějšímu rozvoji našich sportů. Jsou zahájeny i práce na rozvoji bobového a skeletonového paralympijského sportu.

Nadále bude podporováno aktivní začleňování většího počtu národních federací, a s tím i většího počtu sportovců a snižování nákladů na absolvování závodních seriálů. Je snaha o masivnější podporu finančně slabších federací (vč. jejich účasti na drahách v Rusku a v budoucnu v Koreji). FIBT podporuje nová media a maximální mediální prezentaci, s čímž souvisí i sponzoring. Počítá se též s částečnou reorganizací FIBT včetně založení nových komisí (komise sportovců).

Byla představena myšlenka obnovení letního MS v bobových a skeletonových startech, která byla přerušena ekonomickou krizí v letech 2008-2014. Pro rok 2015 se počítá s uskutečněním letního MS v Německu. ČSBS má ambici organizovat tuto událost v roce 2016, popř. 2017 (dle podpory odpovědných organizací v ČR).

Představeny byly také harmonogramy přípravných prácí kolem ZOH v Koreji (parametry ledového koryta pro ZOH v Koreji: celková délka 1857 m, délka měřeného úseku 1376 m, 16 zatáček, převýšení 117 m, předpokládaná maximální rychlost 134 km/h) a ZOH mládeže v Norsku.

ČSBS se též přihlásil do projektu 12 zemí EU s názvem „Bobskel“, který je zaměřen na nábor mládeže s mezinárodním prvkem. ČSBS také představil myšlenku založení MEJ, která bude FIBT v nejbližší době projednána.