Rozhovor s předsedou ČSBS před nastávající olympijskou sezonou

  • 09 Lis, 2017
  • bobadmin

Jak se těšíš na své čtvrté ZOH?

Beru to tak, že olympiáda je jednou z největších událostí, které člověk kdy vymyslel a zrealizoval. Je to v prvé řadě vrchol sportu a sportovních snů, v poslední době (tak trochu i bohužel) pak obrovský marketingový a mediální ring. Vždyť jen zahájení OH sleduje pravidelně kolem miliardy lidí. Byť jsem na každé olympiádě zastával jinou roli, vždy si člověk uvědomí, že se jedná o něco opravdu výjimečného. Důležité je se z toho nepo… nebo nezpychnout. Podat nejlepší výkon a užít si to. V těchto dnech akorát ladíme s ČOV únorové odjezdy a přesnější složení týmu. Zkrátka těším se a moc.

 

Podařilo se nakonec zajistit předolympijskou přípravu dle představ Tvých i celého týmu?

Byl to letos strašný boj, nervy a emoce. České sportovní prostředí k celému dění přistoupilo dle mého názoru až nekriticky. Mně osobně to přijde přinejmenším divné. Pár měsíců po vypuknutí korupční kauzy se to už hodí leda k trvajícím mediálním přestřelkám. Dotační proces byl chaotický (žádosti o dotace na program V na rok 2018 se podávali v podstatě 3x), nepřehledný, řekl bych až neakceptovatelný. Odhalilo to rozhádanost a nekonzistentnost sportovního prostředí. Mj. se ukázalo i to, že držet slovo se v Čechách nenosí. Navíc výše konkrétně programu V – Organizace sportu – byla pro náš svaz nejnižší za posledních 6 let. A to je olympijská sezona a v rozpočtu MŠMT na sport údajně nejvíc peněz. Poděkování tak patří Karlu Kovářovi a Martinu Doktorovi za konstruktivní přístup. Díky reálné pomoci obou jmenovaných a úsilí vedení svazu se podařilo nakonec zkonstruovat přípravu a sezonu tak, že je solidní účast na ZOH možná a pravděpodobná.

 

Podařilo se vám sehnat pro Hry v Koreji lepší materiál, který by vám mohl pomoct atakovat TOP 10?

Tak investiční dotace letos nebyly MŠMT vypsány vůbec. Byť se nákup nového bobu pro olympijskou reprezentaci mohl tvářit zprvu jako priorita (a to již od Her v Soči), realita je bohužel nula. Dvojbob BTC je z loňska a jezdí dobře. Druhou slušnou dvojku pro Vrbu bohužel nemáme. Oba čtyřboby, staré 10 a 14 let, jsou alespoň po generálce kapoty. Od Olympu jsme dostali na nové nože na 4bob. Pokusíme se v rozpočtu, zejm. ze sponzoringu, najít ještě zhruba 150 tisíc Kč na nože pro 2bob. Je to necelá čtvrtina měsíčního platu trenéra fotbalové reprezentace, ale my na to šetříme celou sezonu… Ale což. V zápase McGregor vs. Mayweather se údajně na prize money rozdalo 13 miliard. Svět se zbláznil, tak to je.

 

A je tedy i přes výše uvedené reálné pomýšlet na nejlepší desítku, resp. jak vidíš šance na umístění českých posádek?

Zcela upřímně – budu vděčný za každou posádku, která se na ZOH dostane. Úspěch je už to, že se do Koreje nominuje Dominikova dvojka a čtyřka a Honzova čtyřka. Vyrovnali bychom tak nejpočetnější bobové OH družstvo, které jsme měli ve Vancouveru. Když k tomu přibude Honzova dvojka, bude to co do počtu historicky největší bobový tým pro ZOH. Ale i ty 3 posádky by byly pro stát s podmínkami, jaké máme, obrovský úspěch. Stejně tak bude výtečné jakékoliv umístění v TOP 15, což je reálné. TOP 10 je sen. Ale sny se občas vyplní :-).

 

A bylo by takovéto vystoupení pro tebe, coby předsedu svazu v tomto OH cyklu, uspokojivé a odpovídající úsilí, které do zachování a rozvoje bobového sportu celý tým dává? Jak by mohly vypadat následné oslavy?

Nominace na ZOH se musí vždy řádně zapít, to je již tradice. Stejně jako tematické tetování každého nominanta. Stejně tak bude v podstatě povinnost zapít i umístění v patnáctce. Bude-li desítka, vrátíme se do vlasti jak hokejky z Nagana :-).

 

Můžeš nám popsat dráhu, kterou si měl možnost v průběhu jarního ITW okusit na vlastní kůži?

Dráha je famózní už tím, že je olympijská. Navíc je v krásném prostředí Dračího údolí, ze kterého vybíhají paprskovitě další sportoviště. Korejci si dali s přípravami obecně hodně záležet. Dráha je krátká, jen s několika málo záludnostmi. Ale i tak se na ní spadnout dá. Je fajn, že trochu bolí. To k bobování patří. Věřím, že to bude skvělý a napínavý závod. Škoda, že si ho nebude moci užít i Steven Holcomb (pozn. : americký bobista, olympijský vítěz a mistr světa Steven Holcomb náhle zemřel v květnu t.r.).

 

Jaké odhaduješ klimatické podmínky v době pořádání ZOH? A mohly by vyhovovat CZE BOB TEAMu?

Od března, kdy jsme byli v Koreji na ITW, mám v telefonu nastavenu předpověď počasí a čas v Pyeongchang-gun. Zrovna teď je tam sluníčko a 15 C° :-). Závody 2bobů mužů a žen budou probíhat 18.-21.2. ve večerních hodinách. To bude skoro určitě zima a do pořadí by to promluvit moc nemělo. Samozřejmě s čím nižším startovním číslem vyrazíme, tím to bude lepší. Čtyřboby se pojedou 24.-25.2. 9.30-12.00 a tady by se přeci jen mohlo teplo a sluníčko podepsat na výsledcích víc, navíc vybrat nože na teplý led je vždycky složitější. Obzvlášť u nás, protože čtyřkové nože na teplo v podstatě nemáme. Ale to bych teď neřešil :-).

 

Závěrem mi dovol jednu otázku spíše pro čtenářky bobistického webu – jak se ti líbí letošní OH kolekce a která z těch od Turína se ti líbila nejvíc? 

Aktuální olympijská kolekce tuším ještě oficiálně nebyla představena. Má se to odehrát v nejbližších dnech či týdnech, co jsem včera zaslechl na centrále Alpine. Jsem na to hodně zvědav. Rio mi přišlo jako dost velký úlet. Ale věřím, že Alpine na zimu vymyslí něco chytlavého. Bude mj. 100. výročí založení republiky. S tím se dá hezky pracovat. Navíc na sportovcích vypadá dobře skoro všechno. A na bobistech to platí dvojnásob :-).

 

Díky za rozhovor a bobu zdar!