Rozhovor s Janem „Kobi“ Kobiánem – novým šéftrenérem reprezentace ČSBS pro letní přípravu

  • 08 Kvě, 2022
  • Honza Mottl

Ahoj Kobi,

řekni mi, prosím Tě, jak ses k bobům vůbec původně dostal a v jakém roce?

Kobi: Původně jsem dělal atletiku (100 a 200m), jako většina světových bobistů. V roce 1992 přišla nabídka zkusit trenažér. Tam jsem běžel dost rychle a za měsíc už jsem jel světák v Calgary. To jsem ještě netušil, že se bobům budu věnovat skoro dalších 20let.

Co považuješ za svůj největší úspěch, popř. úspěchy – jak v osobních výkonech, tak i co se týká umístění na oficiálních závodech?

Kobi: Největší úspěch byl na OH v Naganu 8. místo. A každý umístění do desítky ve světáku.  Dál určitě asi 6 medailí z letních MS a další z ME.  Nejlepší výkony z testů-přemístění – 150kg, trh-115kg, skok z místa-336cm, dřep-220kg, sed-350 kg, 30m z místa-3,59.

A co považuješ za svůj největší bobový zážitek?

Kobi: Největší zážitky byly na všech olympiádách.

Kdy si závodění pověsil na hřebíček?

Kobi: Končil jsem po Vancouveru 2010.

Takže ses účastnil pěti olympiád. Víš o někom, kdo má za sebou v (českém) bobovém sportu delší kariérní stopu?

Kobi: Asi budu rekordman.

Pak ses nějakou dobu věnoval jako Říčaňák rugby. Dají se tyhle dva sporty srovnat? A třeba i po stránce tréninku?

Kobi: Rugby jsem hrál až po skončení kariéry na bobech jen okrajově. Vzhledem k tomu, že mi bylo přes 40, tak to bylo náročný a byl sem dost rozbitej. Věnuju se trénování kondice pro rugby. Je to silově rychlostní sport, podobně jako boby jen je tam fyzickej kontakt. Trénink je podobnej – rychlost, síla. Jen v rugby je potřeba víc naběhat. Hraje se 80 minut, takže třeba mít víc vytrvalosti.

Od 1. května jsi šéftrenérem reprezentace ČSBS pro letní přípravu. Ale Ty se věnuješ trénování už strašně dlouho. Kdy si s tím začal a koho všeho si trénoval (sporty, sportovní osobnosti)?

Kobi: S trénováním ostatních jsem začal už při bobech. Už to bude 25 let. Od tý doby mi prošli rukama tenisti, fotbalisti, hokejisti (Řepík, Chlapík, Bednář, Neuvirth a spousta dalších). V současný době připravuju například reprezentantku v cross country Karlu Štepánovou, nebo reprezentanty v dálkovém plavání.

Je něco speciálního, na co se chceš s bobovou repre zaměřit?

Kobi: S klukama nechci vymýšlet nic světobornýho. Jen to jen o přístupu a nebát se pořádně makat. Když se podaří, abychom měli co nejvíc společnejch tréninků, tak to bude jen dobře.

Jsi mnohonásobným mistrem světa v letních startech. Dominik Dvořák, jeden z Tvých současných svěřenců, je rovněž letním mistrem světa ve dvojkách a vicemistrem ve čtyřkách z roku 2016 v rumunské Mamaie. V posledních letech to ale není se starty takové. Máš plán na to, jak Dominika vrátit ve stratech na vrchol konkurence IBSF? A jde to ještě vůbec?

Kobi: Věřím tomu, že kluci můžou předvádět opět starty mezi nejlepšíma.

Díky za rozhovor a držím palce s tréninkovým procesem!

Autor: Martin Bohman