Rozhovor s Adamem Dobešem – pilotem CZE II

  • 05 Úno, 2021
  • Honza Mottl

Ádo, v průběžném rankingu EP jsi s dvojkou i čtyřkou před posledním podnikem seriálu na 8. příčce. Čekal si to před sezonou? A z jakého dosavadního výsledku máš největší radost?

Umístění v TOP10 v obou disciplínách jsem před startem sezony upřímně nečekal. O to větší je to nyní překvapení, samozřejmě příjemné. Osobně si myslím, že je to kombinace několika faktorů, před sezonou jsme navzdory přísným Covid opatřením najeli velké množství tréninkových jízd v lotyšské Siguldě a poté v Německu na drahách v Königssee a Altenbergu. Pak se také ustálila posádka ve složení Jarda Kopřiva, Michal Procházka a Michal Dobeš, případně Marek Bakalár. A v neposlední řadě jsme se posunuli také materiálově, kdy jsme dostali výborný dvojbob BTC po Dominikovi Dvořákovi.

 

Jaké máš výkonnostní cíle pro EP v Königssee?

Bojovat v TOP10. Uvidíme, jaká bude po svěťákové sezoně konkurence.

 

Koho budeš mít v Königssee v posádce?

Závodů se zúčastní všichni výše zmínění brzdaři s možnou posilou z týmu od Dominika Dvořáka.

 

Jak se v Tobě bije to, že kvůli kvótám z loňska si se prakticky ani nemohl kvalifikovat na MS, byť bys měl účast za normálních podmínek pravděpodobně jistou a na druhou stranu, že se můžeš účastnit světového šampionátu jako předjezdec?

Je to škoda. Navzdory dobrým výsledkům v průběhu celé sezony nám „díky“ covidu, resp. nevytvoření aktuálního celkového rankingu IBSF kvůli omezení NAC (North American Cup), byla odepřena možnost startu na MS. Je to pro celý náš tým zklamání, jelikož start na MS byl naším cílem. Do poslední chvíle jsme se ještě pokoušeli o získání divoké karty pro start, ale bohužel nám nebyla tato možnost povolena. Startovat zde alespoň jako předjezdec nám dovoluje absolvování velkého množství tréninkových jízd na jedné z nejtěžších drah na světě a to je jistě benefitem do příštích let.

 

Jak intenzivní je na MS tvůj program? Kolik toho celkem najezdíš?

Program tu máme celkem náročný, jezdíme před každou tréninkovou skupinou. To znamená 4 jízdy denně, v našem sportu a konkrétně na této dráze je to opravdu dost.

 

Střídají se ti tu brzdaři?

Nyní jezdím pouze s Honzou Valachem ale v příštím týdnu nás posílí Michal Dobeš a také Prochy, který tu bude plnit také roli náhradníka pro závod čtyřbobů posádky Dominika.

 

Jaké to je, připravovat si materiál ve stejné garáži jako fenomenální Francesco Friedrich, navíc jen pár metrů od dráhy? Už jste spolu mluvili? Dá se od Němců něco okoukat?

Zkušenost a zážitek je to veliký, pro bobový sport je osoba Mr. Boba srovnatelná s Lewis Hamiltonem v závodech F1. Zároveň také na vlastní oči vidím, kolik úsilí za jeho úspěchy stojí, on i celý jeho tým tráví v garáži přípravou bobů opravdu velkou porci času. Prohodili jsme spolu pár slov, kdy jsem pracoval na svém bobu a on začal zkoumat jeho nastavení. Inspirací nám může být jejich neustálá motivace pracovat na 100%, a to jak na dráze tak i v garáži při přípravě bobu.

 

Jak odhaduješ výsledky na MS, včetně české stopy?

První místa v obou disciplínách obhájí suverén posledních let Friedrich a jeho tým. O další příčky zabojují dle mého názoru posádky Lochnera, Maiera, Kibermanise a Krippse. Přál bych si, aby posádky v čele s DK bojovali o příčky v TOP 10, což by v této konkurenci byl velký úspěch.

 

A tvé plány na příští sezonu?

Příští sezona bude ozdobena Olympijskými hrami v čínském Pekingu, a proto je cíl jasný, kvalifikovat se na ně s mým týmem.

 

Díky za rozhovor a užij si intenzivní trénink v Alťasu!

 

Martin Bohman