Pády a vzestupy v kvalifikačním poločase

  • 17 Pro, 2013
  • bobadmin

Doslova pády, ale i vzestupy byly součástí závěrečných závodních podniků seriálu SP a EP před Vánocemi. Asi nejsmolnějším momentem byl pro českého lva první ze dvou závodů 2bobů v americkém Lake Placid, kde si Češi věřili. Bohužel, brzdař Michal Vacek při startu nešťastně uklouzl na odtrhu a nasbíranou ztrátu se již ani perfektní jízdou nepodařilo smazat. Výsledné 27. místo jistě duo Vrba-Vacek, ale ani celou českou bobovou obec, nepotěšilo. Bohužel ani reparát o den později moc nevyšel a nepříliš zdařilou jízdou si stejná posádka vysloužila 24. místo. Náplastí pak jistě byl závod 4bobů. Ani zde se CZE I nevyhnuly drobné problémy při naskakování, ale nakonec vše dobře dopadlo a kvarteto Vrba-Dvořák-Suchý-Vacek si dojelo pro konečné velmi pěkné 13. místo (s 16. a 13. startem a 13. a 11. jízdou). Za připomenutí stojí fakt, že za námi skončil např. úřadující mistr světa Friedrich či dvě domácí posádky USA II a USA III. Všechny tři závody opanoval letos naprosto dominantní Steven Holcomb, který se však ve 4kách málem musel sklonit před Britem Jacksonem, který ještě v létě po náročné operaci Achillovy šlachy nechodil. Gratulace k úspěšnému comebacku!

Mírný pád v umístění zaznamenal v EP oproti závodům v Königssee ve dvojkách i Radek Matoušek, když obsadil ve Winterbergu 24. místo. Naopak mírný progres se podařil v dvojzávodě 4bobů, kdy se svou posádkou Kopřiva-Sommer-Carda, obsadil 18. a 17. místo.

A jak si tedy naše posádky vedou po první polovině olympijské kvalifikace?

Ve 2bobech kraluje FIBT rankingu Steven Holcomb (USA) s 900 body, 2. je jeho krajan Nick Cunningham (764b.), 3. Švýcar Hefti (740b.). Naším nejlepším pilotem je Jan Vrba na 55. místě (195b.), následován na 59. místě Radkem Matouškem (178b.) a Vláďou Hladíkem, který však už neabsolvoval závod ve Winterbergu, na 67. místě (108b.). Zde je tedy třeba ještě v evropské části SP, ale i v EP, hodně zabrat!

V rankingu FIBT 4bobů je situace na prvním místě shodná. Drží jej Holcomb (675b.), 2. je Němec Arndt (588b.) a 3. Kanaďan Spring (522b.). Honza Vrba je na průběžném slušném 24. místě (306b.), Radek Matoušek 56. (136b.) a Vladimír Hladík 60. (100b.).