Fernstädtová setinu od bedny, Dvořákův dvojbob dojel nejlíp šestý

  • 30 Lis, 2020
  • Honza Mottl

Čeští bobisté a skeletonisté mají za sebou úvodní double. Pro skeleton dva, pro boby dvakrát dva podniky světového poháru v lotyšské Siguldě. Ženský skeleton ovládla v obou případech Rakušanka Flock, naše Anna Fernstädtová získala 4. a 10. místo a celkově drží 8. příčku. Všechny čtyři bobové podniky vyhrál německý šampion Francesco Friedrich. Český pilot Dominik Dvořák postupně prostřídal všechny tři své dvorní brzdaře – Jakuba Noska (1. a 3. závod), Dominika Suchého (2.) a Jana Šindeláře (4.). Vracejí se na 7. pozici průběžného pořadí.

První závodní víkend Dominik s Kubou a posléze s Dominikem dosáhli, ještě s původním strojem BTC z roku 2014, na 8. a 10. místo. Nejlepšího výsledku pak dosáhla šestým místem tuto sobotu sestava Dvořák-Nosek již na novém stroji, zapůjčeném na celou sezonu od Lotyšů. „V rámci možností si všechno sedlo, jak mohlo. Dostali jsme nový dvojbob a stihli ho otestovat, byť jen dva dny tréninku. Chci za tenhle bonus poděkovat realizačnímu týmu, zejména předsedovi svazu Bohmanovi. Musel linku Praha – Riga posledních 14 dní hodně žhavit, ať kvůli novým nožům, tak i bobu. První jízdu jsme se tam tak tak poskládali, jak se mi posunula sedačka, že nám museli druhou odkládat. Ale zvládli jsme to. Dráha byla opět rychlejší než v tréninku, ale teď jsem s tím už počítal a dokázal se s tím srovnat,“ hodnotí spokojeně Dominik Dvořák.

Na druhý den se dostal do akce i Jan Šindelář. Jenže první jízda navzdory slušnému startu nevyšla. „Dostal mě výjezd ze čtrnácté zatáčky, hodilo mě to do šmíru a nepovedlo se to brzy vyrovnat. I s Honzou, třetím brzdařem v pořadí, jsme dali dobré starty, to mě potěšilo,“ říká Dvořák. Ve druhé jízdě zajeli sedmý čas, lepší i než druhý domácí dvojbob pilota Berzinse. „Já jsem si dal podle tréninků za cíl čas 4,97 na startu a to se mi povedlo, jsem spokojený. Jsem rád, že jsem se svezl,“ potvrzuje Jan Šindelář.

Dva týdny na specifické dráze v Siguldě hodnotí závodníci tedy pozitivně.

Už v neděli je čeká odjezd na další dvoutýdenní pobyt, tentokrát na dráhu v Igls nad Innsbruckem.  „Vyzkoušíme tam další nové nože z TOS Varnsdorf a doufáme, že tam pojedou. Je to určitě jednodušší dráha, víc tam rozhoduje start,“ chystají se. „Doufám, že se startovní pole rozšíří minimálně o Rakušáky a Rusy. Pak bude možné umístění kolem desítky, s ohledem na nejlepší možný materiál, kterým kluci nyní disponují už i ve dvojkách, považovat za úspěch. Vždyť chybí posádky z USA, Kanady, Británie, Číny a Koreje,“ doplňuje již poněkud přísněji president ČSBS Martin Bohman. Všichni se pak těší na druhý novoroční týden do německého Winterbergu na čtyřboby.

I Anna byla s výsledky v Siguldě zejména z prvního závodu spokojená. „Škoda, že nevyšla bedna. Budu teď jezdit týden v Königssee a ráda bych závody v Igls, kde pro mě dráha není úplně ideální, dokončila rovněž v TOP 10. Těším se pak ale hlavně na technicky náročnější dráze po Novém roce.“

Světový pohár na olympijské dráze v Pekingu se čerstvě přesouvá z března nejspíš na říjen.

Svou letošní premiéru prožil se skeletonem i junior Timon Drahoňovský, který v rámci EP ve Winterbergu obsadil tento víkend dvakrát 21. místo.

Příští víkend vjede do závodní sezony v rámci EP posádka Adama Dobeše a juniora Matěje Běhounka.

Martin Bohman, Tomáš Nohejl

Foto: IBSF, V. Lacis