Dvořák v Calgary završil historický úspěch

  • 25 Úno, 2019
  • Honza Mottl

Poslední dráhou severoamerického kontinentu, která čekala na Dominika Dvořáka nejen v letošní sezoně, ale v jeho dosavadní kariéře vůbec, byla ta v Calgary. Podnik v Kanadě zároveň byl i posledním závodem SP IBSF v sezoně 2018/2019. Dominik tak měl celkem 6 jízd na to, aby si před závodem zažil všech 14 zatáček tobogánu, který v roce 1988 hostil i ZOH. Právě zde si mj. jamajská čtyřka odkroutila svůj olympijský debut a dráha se následně stala kulisou pro vznik legendárního filmu Kokosy na sněhu.

A vypadalo to, že se s dráhou velmi pěkně sžila posádka Dvořák-Nosek hned při první jízdě závodu dvojek. Druhý start za 5,25s. a solidní 9. jízda za 55,88s. dávaly velkou naději na nahlédnutí opět po měsíci do nejlepší desítky. Ve druhé jízdě byl však start 7. a po dráze drobné chybičky českou posádku dovezly do cíle až jako 13. Celkem tedy z toho bylo 11. místo s 1:04 sekundovou ztrátou. Vítězem závodu se stal celkem předpokládaně Němec Friedrich, druhý byl domácí Kripps a třetí Lochner ze SRN.

Velkou radost až historických rozměrů však mělo celkové zúčtování seriálu SP. Dominik Dvořák totiž s 1152 body obhájil závodem v Calgary skvělé 4. místo, které držel po závodě v Lake Placid. Dominik tak dosáhl nejvyššího umístění v pořadí SP v historii českého bobismu vůbec. Vítězem se stal s neuvěřitelnými 1800 body (vítězství ve všech 8 závodech seriálu) Francesco Friedrich (SRN), s 1564 body druhý byl Oscars Kibermanis (LAT) a třetí místo patří Nico Waltherovi (SRN), který posbíral 1232 bodů. Za Dvořákem pak tvořili pořadí Won (KOR), Heinrich (FRA) a Andrianov (RUS).

Co se nepovedlo v závodě dvojek, podařilo se dramatickým průběhem v závodě čtyřbobů. Na začátku byl 5. start na 5,16s., ale dole to stačilo na 11. místo za 54,18s. Bojovnost se však ve druhé jízdě vyplatila a se stejným startem naši v průběhu tratě kosily jednu konkurenční posádku za druhou. Byla z toho 6. nejrychlejší jízda a celkově skvělé 7. místo. Posádce Dvořák, Šindelář, Suchý, Nosek tak jen o 2 setinky, které jim (pokolikáté již) chyběly na posádku Rusa Andrianova, utekly kovbojské klobouky pro prvních 6. První tři místa ovládla Deutsche Post ve složení Friedrich, Walther, Lochner.

Optimistické bylo i celkové sčítání, protože Dvořák s 1088 body rovněž udržel pořadí po Lake Placid, tedy skvělé a historicky nejlepší 7. místo v celkovém pořadí SP. Zvítězil Friedrich (1727 b.), druhý byl Kibermanis (1616 b.), třetí Lochner (1605 b.), čtvrtý Walther (1531 b.), pátý Andrianov (1496 b.) a šestý Won (1240 b.).