Nenaplněné naděje i hořké loučení

Po čtyřech jízdách olympijského závodu 2bobů mužů se stejným časem 3:16.86 se z vítězství radovaly posádky Justin Kripps, Alexander Kopacz a Francesco Friedrich, Thorsten Margis. Posádka Dominik Dvořák a Jakub Nosek předvedla zejména skvělé starty, kdy všechny stačily na první desítku (3., 4., 8., 10.). Nepodařilo se však bohužel udržet 14. místo z prvního dne a premiérový olympijský závod v roli pilota Dominik zakončil na solidní 17. příčce. Posádka Jan Vrba, Jakub Havlín se naopak ani jedním startem nedostala mezi TOP 20, a byť se každou jízdou zlepšovala, na lepší než celkové 23. místo to nestačilo.

V závodě čtyřek se souhrnným časem 3:15.85 zvítězila posádka Francesco Friedrich, Candy Bauer, Martin Grothkopp, Thorsten Margis. Stejně jako v závodě dvojbobů i ve čtyřkách bylo dělené umístění na stupních vítězů, tentokrát na druhém místě s čase 3:16.38, o které se překvapivě dělí domácí posádka Yunjong Won, Junglin Jun, Youngwoo Seo, Donghyun Kim a německá posádka Nico Walther, Kevin Kuske, Alexander Roediger, Eric Franke.

Posádka Dominik Dvořák, Jaroslav Kopřiva, Jan Šindelář, Jakub Nosek zajela sice skvělou první jízdu pouhou setinu od TOP 10, nicméně ve druhé a ve třetí jízdě 26., resp. 25. čas a o desetinu sekundy nepostoupila do finálové jízdy. Zklamáním pak byly u juniorského týmu zejména starty (15.-21.). V celkovém pořadí patřilo posádce tedy 21. místo. Posádka Jan Vrba, Jan Stokláska, Dominik Suchý, David Egydy předvedla podprůměrné starty a na zkušenosti pilota, který nastoupil již ke svým třetím ZOH, i jízdy, což v součtu nestačilo na lepší než celkové 24. místo. Pro Honzu Vrbu to tak bylo hořké rozloučení s jeho 12 let trvající kariérou.

Pro české barvy to tak bylo nejhorší umístění bobových posádek od ZOH v Albertville 1992. Natvrdo se projevil fakt, že světová konkurence jde velmi rychle dopředu výkonnostně a materiálově a posádky, které nejsou stoprocentně fit, nemají nejlepší možný materiál či nepředvedou stabilní výkon v obou závodních dnech prostě končí (hluboko) v poli poražených. Před celým reprezentačním týmem je tak hodně práce. Generace těch nejstarších odchází do sportovního důchodu a nastupující perspektivní část má jen ve svých rukách, jak důsledně a poctivě svůj potenciál využije.

/public/images/aktuality/ZOH_2018.jpg

Zvěřejněno uživatelem Administrator 27. 02. 2018.

Dvořákova čestná rozlučka s juniorskou kategorií

Dominik Dvořák se v letošním roce nejen nominoval s dvojkou i čtyřkou na ZOH v Koreji, ale zároveň se i v Mekce bobového sportu švýcarském Sv. Mořici rozloučil s kategorií juniorů. Po 13. a 6. místě v roce 2015, 8. a 3. místě v roce 2016 a 3. a 9. pozici vloni, Dominik nejprve v závodě 2bobů s Janem Šindelářem obsadil podiové 5. místo (1. a 2. start) z celkem 27 bobů, vč. posádek z USA, Číny aj.Vítězství bral Němec Oelsner, stříbro jeho krajan Hafer, bronz Rakušan Maier.

V nedělním závodě čtyřbobů ještě společně s Adamem Dobešem a Pavlem Jordánem brali naši místo 10. (s 12. starty v obou jízdách). Prvních pět pozic přitom brali Němci. V ženských bobech vyhrála překvapivě Rumunka Grecu. Mezi skeletonisty triumfoval Rus Tregubov, mezi skeletonistkami Němka Fernstaedt.

/public/images/aktuality/MSJ_2018/MSJ_2018_1.jpg/public/images/aktuality/MSJ_2018/MSJ_2018_2.jpg

Zvěřejněno uživatelem Administrator 09. 02. 2018.

V Königssee ve znamení kvalifikačních oslav i závodní únavy

Osmý závod světového poháru dvojbobů v německém Königssee ovládl německý tým Francesco Friedrich-Thorsten Margis. Obě naše posádky prošly do druhého kola, po kterém posádka Dominik Dvořák-Jakub Nosek obsadila 18. místo a posádka Jan Vrba-Jakub Havlín konečné 20. místo.

Závěrečný závod světového poháru čtyřbobů ovládla německá posádka Nico Walther-Kevin Kuske-Alexander Roediger-Eric Franke. Po prvních jízdách se obě naše posádky dělily o na setinu stejný cílový čas, který jim stačil na průběžné 20. místo. Posádka Jan Vrba-David Egydy-Dominik Suchý-Jan Stokláska však nebyla vpuštěna na start druhého kola pro přesváhu a byla diskvalifikována. Bude tak mít šanci se na ZOH přes los dostat k lepšímu startovnímu číslu.

Posádka Dominik Dvořák-Jaroslav Kopřiva-Honza Šindelář-Jakub Nosek obsadila i po druhých jízdách konečné 20. místo s pro ní nevýraznými starty, zato se zcela novým zapůjčeným bobem BTC.

Po MSJ ve Sv. Mořici, které se uskuteční ve dnech 22.-28.1., se naše posádky mohou už jen koncentrovat na vrchol sezony, neřku-li čtyř sezon, na olympijské závody.

/public/images/aktuality/WC_Koenigssee_2017.jpg

Zvěřejněno uživatelem Administrator 30. 01. 2018.

Boby, saně a skeleton v rámci Olympijského festivalu

Olympijský festival 2018 u příležitosti XXIII. zimních olympijských her v Pchjongčchangu bude probíhat v Brně a Ostravě od 9. do 25. února. Návštěvníci se mohou těšit na více než 30 sportů, 17 dní aktivního sportování i fandění českým reprezentantům prostřednictvím přímých přenosů z dějiště her.

Boby, saně a skeleton patří mezi tradiční olympijské disciplíny. Cílem závodníků je projet co nejrychleji úzkým ledovým korytem plným zatáček, počítá se vždy součet časů ze všech absolvovaných jízd. Ve všech třech sportovních odvětvích dosahují závodníci rychlosti až 130km/h, jedná se tak o velmi adrenalinové a atraktivní disciplíny. Saně se od bobů a skeletonu liší startem, kdy závodníci startují vsedě a odpichují pomocí rukavic se speciálními hroty.

V Brně i Ostravě vyroste T-mobile Sliding Centrum, kde si mohou příznivci těchto olympijských disciplín vyzkoušet správná zalehnutí na saně a skeleton, prohlédnout si čtyřbob nebo se do něj přímo pokusit naskládat. Nácviky startů se uskuteční jak na kolejnicovém trenažeru, tak přímo na ledu a zájemci se mohou zúčastnit dlouhodobé soutěže o nejlepší start. Součástí programu budou také exhibice v jednotlivých disciplínách. Program se rozšíří i do lyžařského areálu v Bílé, kde se mohou zájemci projet na přírodních saních po připravené dráze (10. a 11. února).

Sportoviště v Brně vyrostou v pavilonu Z na Výstavišti Brno a v jeho okolí. V Ostravě bude centrem olympijského dění OSTRAVAR ARÉNA a její okolí. Na Masarykově náměstí vyroste „Korejská vesnička“ a program Olympijského festivalu se přenese také do čtyř horských středisek: Bílé, Mostů u Jablunkova, Karlova pod Pradědem a Kopřivné pod Pradědem.

Slavnostní zahájení je v obou areálech naplánováno na pátek 9. února, 11.00 hodin. Vstupné na Olympijský festival je 50 Kč, děti do 150 cm mají vstup zdarma. V Brně i Ostravě probíhají finální přípravy Olympijských festivalů – ladí se detaily sportovního programu, probíhá nábor dobrovolníků prostřednictvím oficiálních webových stránek www.olympijskyfestival.cz.

/public/images/aktuality/olympijsky_festival.png

Zvěřejněno uživatelem Administrator 29. 01. 2018.

Nominace ČSBS pro XXIII. ZOH v Koreji

Podařilo se nám to, o čem jsme čtyři roky snili a tajně v to doufali. Čtyři posádky (2 x 2bob,2 x 4bob) na ZOH jsou historicky nejlepší výsledek českého bobismu!

Po třech bobových supervelmocích Německu, Kanadě a USA se co do počtu kvalifikovaných mužských týmů dělíme o 4. pozici spolu s Lotyšskem, Ruskem, Rakouskem a Švýcarskem. Se státy s vlastními drahami a násobnými rozpočty. Mezi 180 nejlepšími bobisty světa bude 9 Čechů. Článek o našem úspěchu najdete zde.

Finální nominace je tedy následující:

- sportovci: Dominik Dvořák, Jan Vrba, Jakub Nosek, Jakub Havlín, Dominik Suchý, Jan Šindelář, David Egydy, Jaroslav Kopřiva, Jan Stokláska

- technický personál: Dawid Kupczyk, Čestmír Novák, Václav Vrchovský, Martin Bohman

 

“Wishing the CZE and your athletes all the best for the Olympic Winter Games 2018! We are very proud to have two 2-men and two 4-men from your Federation on site.”

Kind regards

Heike

IBSF Secretary General

/public/images/nominace_oh_2018/nominace_oh_2018.jpg

Zvěřejněno uživatelem Administrator 18. 01. 2018.