Co dělají bobisté na jaře

Sezona 2016/2017 byla mimořádně dlouhá a náročná. Pro většinu odpočinkový měsíc duben je pryč a bobisté se postupně vrací na ovály a pod činky. Jak to vypadá v české bobové repre na počátku přípravy na olympijskou Koreu 2018 se dozvíte v následujících řádcích.

Pilot Jan Vrba uvádí: „Měsíční pauza po celkem vyčerpávající sezóně utekla rychle. Trénink je zatím nenáročný, spíš je to příprava na trénink mnohem náročnější - jsem zvědavý, co si na nás Kupča letos přichystal.“.

Náš aktuálně nejlepší brzdař, a přes léto vynikající atlet – dálkař a vícebojař – Kuba Nosek, do přípravy na sezonu naopak vletěl po hlavě: „První soustředění ve slunném Španělsku ve znamení objemu jak na letní, tak stejně jako loni i na bobovou sezónu. Síla roste a díky pravidelným tréninkům v zimě jsem tolik výkonnostně nespadl jako v předchozích sezónách, vypadá to na formu na celý víceboj. A tak se první soustředění vydařilo, je znát výkonnostní progres od loňska a doufejme, že se letos budeme mít na co koukat :) Počasí super - většinou azuro a teploty od 20 do 30 st.“. A Kubův atletický trenér Petr Šarapatka ještě doplnil: „Posílám přehled o absolutním nárůstu výkonnosti u Kuby - poprvé je vidět, že díky trenéru Kupczikovi nemusíme po bobové sezoně začínat z totální nuly a na to, že Kubovi je 27 let je ten meziroční posun až sci-fi.“.

Asi největším dubnovým dříčem se jeví do tohoto roku stálice juniorské reprezentace Kopřiva, který k uplynulým týdnům tréninku prohlašuje: „Po zimě jsem moc volno neužíval a jako formu odpočinku zvolil častější návštěvu posilovny. Dva měsíce silového objemu snad poslouží jaké dobrý základ pro vylepšení mých osobních silových výkonů. Od května už do tréninku zařazuji atletické tréninky a v posilovně postupně přecházím k čistě silovému tréninku.“

Asi nejstručnější byl v komentáři přípravy úřadující mistr světa z letního MS 2016 ve dvojkách Kuba Havlín: „Dřepuju a dřepuju.“.

A že následující sezona bude náročná a vyžaduje si důkladnou přípravu i podpůrného týmu, dokazuje sám předseda Bohman, který hned z kraje dubna absolvoval po náročné, téměř 2,5leté přípravě svůj první maraton s převýšením okolo 900 metrů, a to v čase lehce přes 4:30.

Přejme tedy celému CZE BOB TEAMu v následujících zhruba 280 dnech mnoho zdaru!

Jakub NosekJaroslav KopřivaJakub NosekJan VrbaMartin BohmanJaroslav Kopřiva, Dominik Dvořák, Jakub Nosek, Radek Matoušek

Zvěřejněno uživatelem Administrator 03. 05. 2017.

Dvořák 6. nejlepší junior v rankingu IBSF 2016/17! Korejské bilancování: Dvořák i Vrba si dojeli v předolympijském testu pro solidní umístění

Téměř 14denní mezinárodní tréninkový test a následné finále SP má za sebou česká bobová reprezentace, která se musela vyrovnat s nástrahami nové dráhy, nabitou konkurencí, realizačním minitýmem, prašným prostředím, ale třeba i monotónní kuchyní.

Závěrečný týden pak nejlépe vyšel dvojce Dominik Dvořák - Jakub Nosek, kterým se povedl při premiéře na olympijské dráze druhý nejlepší výsledek v sezoně, a sice 15. místo (12. a 11. start-4,99 a 4,97s., 14. a 13. jízda-shodně za 50,83s.). Dominik předvedl dvě vyrovnané jízdy, přičemž ta druhá dlouho vypadala, že bude stačit na top 8 a celkové umístění by mohlo být kolem 10.-12. pozice. Chybka před nájezdem do zatáčky 12 (úsek mezi 9. a 12. zatáčkou je vůbec nejnáročnějším a také nejbolavějším místem korejské dráhy) však rozhodla jinak. I tak byla jízda jen nějaké 3 desetiny za tou nejrychlejší J. Lochnera. 15. místo lze považovat za poměrně velký úspěch, a to i s přihlédnutím k faktu, že český tým čítal celkem 8 osob (např. bez lékaře, fyzio či maséra, zato však s jezdícím prezidentem), kdežto týmy SRN, USA, Ruska, Kanady a dalších se blížily k téměř 60ti hlavým výpravám! Česká posádka tak byla opět nejlepší mezi státy, které nemají vlastní dráhu a kluci porazili např. obě posádky švýcarské, britské, rakouské, dva Rusy (včetně Kasjanova), Monačana Rinaldiho (10. z MS) či domácí dvojku Kima. Posádce CZE II ve složení Vrba – Suchý se po povedeném 15. startu za 5,01s. závod příliš nepovedl, když chyby v řízení provázely Honzu až příliš výrazně a často. Nakonec z toho bylo až nelichotivé 31. místo. Na bedně stanuli Němci Friedrich s Lochnerem, mezi něž se vklínil Lotyš Kibermanis.

Posádka Jana Vrby (Šindelář, Suchý, Nosek, která spolu jela v tomto složení vůbec poprvé) a zejména pak Honza sám si spravila chuť v nedělním závodě 4bobů, kde vyvařil z 19. startů za rovných 5,00s. asi maximum možného, tedy 17. místo (17. a 16. jízda). Závodu kraloval Rus Kasjanov, který se jako jediný dostal pod 50 sekund a to v obou jízdách. Druhá byla posádka Švýcara Petera a bronz bral Lotyš Kibermanis. Dominik se závodu 4ek z finančních důvodů bohužel nemohl účastnit. V rankingu mu tak utekly celkem dva 4kové závody (ještě SP v Königssee, pro účast na MSJ).

Po sezoně 2016/2017 se naši piloti v rankingu IBSF umístili následovně:

jméno/ranking    kombinovaný rank.    2boby  4boby
Dominik Dvořák      26. (9. jun) - 1396 b.    22. (6. jun) - 836 b.       37. - 560 b.   
Jan Vrba 34. - 1125 b. 50. - 357 b. 23. - 768 b.
Radek Matoušek 56. - 420 b. 65. - 254 b. 57. - 166.

 

Cílem pro příští sezonu bude nominace alespoň tří posádek (8/9 sportovců) na ZOH v Pyeongchangu, s ambicí na umístění 1x v TOP 10-12 a 2x v TOP 15.

/public/images/aktuality/Korea/Korea_1.jpg/public/images/aktuality/Korea/Korea_2.jpg

Zvěřejněno uživatelem Administrator 21. 03. 2017.

Vrba na MS čtyřbobů 18., Dvořák se do finále neprobojoval

Více na: http://www.ceskatelevize.cz/sport/zimni-sporty/boby-a-skeleton/349651-strhujici-finale-ctyrbobu-prineslo-dva-viteze-nemecky-souboj-skoncil-delenym-zlatem/

Zvěřejněno uživatelem Administrator 21. 03. 2017.

Na MS Dvořák s Noskem v elitní dvacítce, dominuje Německo a Kanada

Bobový a skeletonový svět má za sebou první dějství BMW IBSF MS 2017 v německém Königssee, konkrétně závody 2bobů (Ž, M) a týmů.

Naši reprezentanti se představili v závodě dvojek, kde si Dominik Dvořák s Kubou Noskem připsali celkové 18. místo. Posádka prokazovala v průběhu 4 jízd vzrůstající výkonnostní tendenci a ve finálovém kole měla 9. start (4,88 s.) a 14. jízdu (49,56 s.-historicky nejrychlejší jízda CZE posádky na dráze v Königssee vůbec). Dominik si tak oproti loňskému šampionátu v Igls polepšil o 8 pozic. Jde také o nejlepší umístění české dvojky na MS od roku 2013, kdy dojel Jan Vrba v St. Moritz 16. Koneckonců Honzu s Dominikem Suchým jsme měli možnost v závodě vidět i tentokrát. Tým CZE II nakonec obsadil 30. místo. 36 členné startovní pole s přehledem ovládl domácí Friendrich s Margisem, 2. byl tým javorových listů Kripps-Lumsden, bronz brali rovněž domácí Lochner s Bluhmem. Za 4. Lotyšem Kibermanisem skončilo největší překvapení šampionátu, další kanadský pilot Poloniato. Naopak vyhořeli posádky Ruska (nejlepší byl 17. Stulnev) a Koreje (když ani loňský vítěz celkového SP Won se nepropracoval do finálové dvacítky).

Mezi ženami získala svůj třetí titul, byť o pouhé 3 setinky, Elena Taylor Meyers s Kehri Jones. Druhá byla dvojice z Kanady Humphries-Lotholz, bronz putuje do USA v osobách Graubel Poser-Evans. Čtvrtou příčku brala mistryně Evropy Jamanka ze SRN.

Soutěž týmů ovládly na prvních dvou místech německé posádky, třetí byla INT 3, složena z rumunsko-německých závodníků.

/public/images/aktuality/MS_Koenigssee_2017/MS_Koenigssee_2017_1.jpg/public/images/aktuality/MS_Koenigssee_2017/MS_Koenigssee_2017_2.jpg

Zvěřejněno uživatelem Administrator 20. 02. 2017.

Václav Vrchovský – legenda a nestor českého bobismu

Václav „Venda“ Vrchovský se bobům věnuje, ať už jako závodník či jako trenér a mechanik, téměř 50 let. Je devítinásobným mistrem ČR a úspěchy sbíral i na mezinárodním poli, byť boby před rokem 1989 byly sportem bez nároku na jakoukoliv státní podporu. Je též trenérem opravdových šampiónů (I. Danilevič s R. Gomolou jsou mistři Evropy z roku 2007), držitelem ocenění Českého olympijského výboru Gratias Tibi za rozvoj bobového sportu v ČR, ale hlavně pozitivní, pracovitý a dobrosrdečný člověk, který CZE BOB TEAM připravuje již na osmou olympiádu.

Vendo, kdy jsi začal s bobovým sportem a co nebo kdo tě k němu přitáhl?

VV: S bobovým sportem jsem začal po vojně ve 20 letech. Přitáhla mě k němu parta kolem Urbánka a Holaty (bývalý úspěšní čeští bobisté z Tanvaldu).

 

Jaký je tvůj nejlepší bobový výsledek?

VV: První výsledek, kterého jsem si opravdu cenil, byl mistr Československa. Nakonec jsem ho docílil 9x. Jezdit před revolucí za hranice bylo hodně těžké, boby jsme si dělali sami doma na koleně nebo jsme občas něco dostali od zahraničních kolegů. Když jsme dostali povolení vyjet, naložilo se pět chlapů do škodovky 105, bob na valník a jelo se. Na světovém poháru jsem nejlíp zajel v Sarajevu v roce 1986, kdy jsme s Dostálem obsadili 5. místo. Na mistrovství Evropy 1979 ve Winterbergu jsme byli 14.

 

Jakou dráhu máš nejraději?

VV: Myslím, že už o sobě můžu říct, že jsem stará škola a taky patriot. Takže nejkrásnější dráha pro mě vždycky byla a taky zůstane přírodní bobovka v Tanvaldě a z těch současných ta ve Svatém Mořici.

 

Co ti boby daly a vzaly?

VV: Poznal jsem hodně sportovních přátel a sportovní svět. A daly mi taky hodně práce všeho druhu na a kolem bobů. Což je pozitivum i negativum zároveň. Částečně mě vzali zdraví. Mám např. přeraženou čelist a pár dalších zranění, které se občas ozvou.

 

Vybavíš si, kdy si se na bobech nejvíc bál?

VV: Tak to si vybavím docela přesně a bez přemýšlení. Bylo to v Tanvaldě na výtahu pro boby. Bylo zde několik opravdu ošklivých úrazů.

 

Kdy jsi u bobů cítil největší radost či hrdost?

VV: Asi bych to rozdělil. Jako sportovec jsem měl největší radost při zisku prvního titulu mistra republiky. Jako trenér pak, když hráli naši hymnu v Cortině, kde Pišta s Gomičem získali titul mistrů Evropy. To jsou momenty, pro které je bobům ochoten člověk obětovat ty stovky hodin příprav v garáži.

 

Cítils někdy, že bys boby nejradši pověsil na hřebík?

VV: Byly tam momenty, kdy jsem s tím chtěl praštit, ale boby nakonec vždy zvítězily.

 

Jak vidíš s nadhledem desetiletí, která u bobů jsi, současnou situaci bobového sportu v ČR, ale i toho světového, a jeho budoucnost?

VV: Vzhledem k podmínkám, v jakých bobový sport v Čechách děláme, a přesto se nám daří dosahovat slušných výsledků, tak jsem optimista i do budoucna a věřím, že tenhle sport bude pokračovat.

 

Chtěl bys, Vendo, na závěr něco českému bobování popřát nebo vzkázat?

VV: Chtěl bych našemu sportu popřát hodně úspěchů a hodně dobrých závodníků, kteří by po ukončení sportovní kariéry pokračovali coby trenéři, ideálně u českého týmu. Protože jeden bez druhého se neobejdou.

 

Václave, díky za rozhovor. Přeji Ti hodně zdraví a dalších úspěchů!

/public/images/aktuality/Venda_Vrchovsky_rozhovor/Venda_Vrchovsky_rozhovor_1.jpg/public/images/aktuality/Venda_Vrchovsky_rozhovor/Venda_Vrchovsky_rozhovor_2.JPG

Zvěřejněno uživatelem Administrator 17. 02. 2017.