Historie

Saně nebo chceme-li boby, byly po staletí způsobem přepravy. Jako sportovní odvětví však tento segment začal být brán až někdy v průběhu 19. století, kdy Švýcaři připojili k samotnému bobu řídící mechanismus. V roce 1897 byl založen první světový bobový klub ve Sv. Mořici ve Švýcarsku. První závodní saně byly vyrobeny ze dřeva, ale brzy byly nahrazeny ocelovými saněmi, které byly označeny jako boby.

V roce 1923 byla založena Mezinárodní federace bobového a skeletonového sportu (Federation Internationale de Bobsleit et de Tobogganing, FIBT) a následující rok se konaly první závody čtyřbobů na zimních olympijských hrách v Chamonix, Francie. Závody dvoubobu byly přidány dodatečně v roce 1932 na olympiádě v Lake Placid, U. S. A. Bobové závody se staly aktivitou pro bohaté dobrodruhy, kteří se setkávali zejména v alpských oblastech.

Seriozním sportem se boby stávají kolemroku 1950, kdy byla rozpoznána důležitost průjezdu zatáček a startů. Na řadu přichází silní a rychlí atleti z jiných sportů jako házenkáři, sprinteři, gymnasti a ostatní. V roce 1952 vešlo v platnost rozhodující pravidlo limitující celkovou váhu mužstva a bobu. V roce 1980 se k olympijským hrám, MS a ME připojila i série závodů světového poháru.

V historii bobismu dominovali vždy Švýcaři, v pozdějších dobách Američani. Východní Němci se objevili jako významná sportovní síla tohoto olympijského sportovního odvětví v polovině roku 1970. Po spojení Německa jsou sportovci této země skutečnou veličinopu, nejsilnějším státem posledních dvou desetiletí. Mimo uvedených velmocí, se tento sport rozšířil napříč celým světem a své bobové posádky mají země jako Jamajka, Japonsko, Korea, Austrálie či Nový Zéland.

Další stupeň vývoje tohoto sportu nastal v začátku 1990 s debutem ženských posádek na závodech v Evropě a Severní Americe. V říjnu 1999 přidal MOV ženské boby a mužský a ženský skeleton jako plnohodnotné sporty pro zimní olympijské hry 2002 v Salt Lake City, U.S.A.

Viz též stránky FIBT.

/public/images/historie/historie_1.jpg /public/images/historie/historie_2.jpg